Getir, Avrupa ve Amerika’dan çekiliyor: Bin 500 kişinin işsiz kalması bekleniyor

Getir; İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’den çıkma kararı aldı. Sky News, İngiltere’deki bin 500 Getir çalışanının işsiz kalmasının beklendiğini duyurdu. 
 
Getir, gelirinin yüzde 7’sinin sağladığı İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’den çekilme kararı aldı. Sky News’e göre şirket henüz İngiltere’de kaç çalışanının olduğunu teyit etmedi ancak geri çekilme kapmasında tüm çalışanların işten çıkarılması bekleniyor. Böyle bir durumda ise İngiltere’de bin 500 kişinin işsiz kalacağı öngörülüyor. 

12 milyar dolarlık değere sahipti

2015 yılında kurulan Getir bir zamanlar 12 milyar dolarlık değere sahipti. Geri çekilmeler sonrası şirket kendi iç pazarına odaklanmış bir işletme olacak. Getir’in İngiltere’deki rakipleri arasında Deliveroo ve DoorDash bulunuyor. Getir, sadece birkaç ay önce satın aldığı ABD’deki FreshDirect işletmesini elinde tutacağını söyledi.

Türkiye dışındaki işlerin toplam gelirinin yalnızca yüzde 7’sini oluşturduğunu söyleyen Getir şu açıklamayı yaptı:

“Getir, Mubadala ve G Squared liderliğinde yeni bir yatırım turu gerçekleştirdi. Getir bu fonları Türkiye’deki temel gıda ve market dağıtım işlerinde rekabetçi konumunu güçlendirmek için kullanacaktır. Getir, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD’deki tüm çalışanlarının özverili ve sıkı çalışmaları için en içtenlikle takdir ediyor.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir