Kendisi kaybetti ama CHP’ye kazandırdı

NEREDEYSE 2’YE KATLADI

Beklenenin üzerinde oy alan Ağbaba, Malatya’da partisinin son milletvekili seçiminde aldığı yüzde 21 oy oranını yüzde 38’e çıkardı. Malatya’nın 13 ilçesinden 5’inde (Doğanşehir, Hekimhan, Yazıhan, Arguvan ve Arapgir) CHP’li başkanların uzak ara kazanmasına katkı sağladı. CHP, 2019’da Malatya’nın 3 ilçesinde seçim kazanabilmişti. 1977’den beri Malatya’da CHP’nin aldığı en yüksek oyu sağlayan Ağbaba seçim sonucunu değerlendirdi.

ÖN YARGILAR KIRILDI

Ağbaba “Deprem sonrası Malatya yalnızlık duygusu yaşadı’’ dedi ve şunları söyledi: “Ben şehrime aşığım. Hiçbir zaman ilişkimi kesmedim, pandemi ve depremde de sahadan ayrılmadım. Geçmişte kapısını birbirine açmayan, oy geçişi olmayan bir siyasetten, başka bir yere geçildi. Malatya AKP’nin en yüksek oy aldığı iller arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan yüzde 73 oy almıştı. Biz milli ittifak bağı kurduk, hem ülkücülerin hem AKP seçmenin desteğini aldım. Herkes hayret etti. Artık siyaset dar kalıplara sığmıyor. En çok oyu gençlerden aldık. Bozkurt işareti yapan da, zafer işareti yapan da,  Rabia işareti yapan da bize destek verdi. Malatyalıların yükünü taşımak için aday oldum. Bütün önyargılar kırıldı.”

Bir başarıya da Erdoğdu imza attı

CHP’nin seçimi kazanamamasına rağmen oyunu katlayarak artırdığı yerlerden biri de Ümraniye oldu. CHP’li Aykut Erdoğdu, AKP’nin İstanbul’daki kalelerinden biri olarak nitelendirilen Ümraniye’de seçimi AKP’li rakibi İsmet Yıldırım’a yüzde 2’lik farkla kıl payı kaybetti.

Aykut Erdoğdu

Seçim sonucunu değerlendiren Erdoğdu, “Ümraniye Belediye Başkan Adaylığı’na ilk görevlendirildiğimde 2.500 kişi ile yüz yüze anket yaptırdık. Bu ankette AKP %46 CHP %26 olarak görünüyordu. Sadece 6 haftada 20 puan oy farkını 2 puana kadar indirdik. Bu zor mücadelede hem CHP örgütü hem Ümraniye eşrafı olağanüstü çaba gösterdi. Biraz daha zamanımız olsa durum çok farklı olabilirdi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir