Suat Kılıç: Yeni anayasa çalışmalarımızı başlatıyoruz

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, partisinin haftalık olağan Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

AK Partili Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın belediye meclisinde komisyonların üye sayısını 5’ten 3’e düşürdüğünü hatırlatan Suat Kılıç, “Elazığ Belediye Başkanı sıra dışı bir uygulamaya imza atarak, belediye meclisinde muhalefetin sesini tamamen kısmayı tercih etti. Bu uygulama antidemokratiktir. Bir belediye meclisinde, o şehir halkının seçilmiş temsilcilerini, belediyenin ilgili komisyonlarından uzaklaştırmak, belediyede yapılacak işleri kamuoyu dikkatinden kaçırmaktır. Elazığ Belediye Başkanı’na bu yanlışını terk etmesi çağrısında bulunuyoruz. Elazığ Belediye Başkanı’na hukuka dön eski köye yeni icat getirme teamülün ve yasanın gereği olan herkesin alışkanlığı olan Elazığ’da komisyonların 5 kişiden mürekkep olduğu eski sisteme uygun hareket etme çağrısını yeniliyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN DERDİ ERKEN SEÇİM DEĞİL GEÇİM’

Türkiye’nin gündeminde erken seçim değil halkın geçim derdinin olduğunu söyleyen Kılıç, “Seçimler yaşandı, geride kaldı biten seçimlerle birlikte erken seçim tartışmaları başladı ama Yeniden Refah Partisi bu konuda hemen karşı bir duruş aldı. Türkiye’nin gündemi seçim değildir. Türkiye’nin ihtiyacı bir yeni seçim değildir. Türkiye’nin derdi bugün seçim değil geçimdir. Hükümetimizden bütün dikkati ekonomideki sorun başlıklarına yönlendirmesini bekliyoruz. Geçim darlığı, emekli maaşları, emeklilikte adalet beklentisi ile ilgili yaklaşımlar hükümetin öncelikli ve ivedi gündemi olmalıdır. Yine bu arada enflasyonla mücadele yüksek faiz oranları, hayat pahalılığı satın alma gücündeki düşüş. Mutfak enflasyonun önlenememesi gibi geçime ilişkin temel başlıklar da ekonomi yönetiminin öncelikli gündemi olmak mecburiyetindedir” dedi.

‘İSRAİL KADAR DESTEKÇİLERİ DE SUÇLU’

İsrail’in Filistin’in Gazze Şeridi’ne saldırılarına değinen Suat Kılıç, “7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. İsrail soykırım politikasını amansız bir şekilde sürdürüyor. Netanyahu, yüzyılın Hitleri olarak dur durak bilmeksizin Gazze’yi yerle bir etmesi yetmemiş gibi Refah kapısına çaresizce sürülen milyonların üzerine bombalar yağdırmaya mermiler yağdırmaya devam ediyor. Yardımlar da bölgeye ulaştırılmıyor. Havadan paraşütlerle atılan yardımların büyük bölümü denizin üzerine düşüyor. Bu görüntüler çağ dışıdır, ahlak dışıdır, insaf dışıdır, insanlık dışıdır ve maalesef bu görüntüleri yaşatan İsrail olduğu kadar gözetleyen, destekleyen, teşvik eden de ABD, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa’dır” ifadelerini kullandı.

‘İRAN-İSRAİL GERİLİMİNİN GAZZE’Yİ GÖLGELEMESİNİ ARZU ETMİYORUZ’

“Son günlerde tırmanan İran-İsrail geriliminin Gazze’yi gölgelemesini de arzu etmiyoruz” diyen Kılıç, “Oradaki temel mesele Gazze’de yaşanmakta olan insanlık dramıdır, insan hakları ihlalleridir, soykırımdır ama kendi televizyonlarımız ve medyamız da başta olmak üzere maalesef dünya bugün Gazze’de yaşananları, Refah kapısına sıkıştırılan milyonların açlığını, ilaçsızlığını, çaresizliğini değil, İsrail’le İran arasındaki atışmaları izlemeye mecbur bırakılıyor. Biz dikkati bir kere daha Gazze’deki soykırıma ve insanlık dramına çekiyoruz. Başkenti Kudüs olan Filistin devletinin bütün dünyaca tanınması ve işgalcilerin yerleştirildikleri bölgelerden çıkarılarak savaş tazminatlarıyla Gazze’nin Filistin’in yeniden ihya ve inşası tek çözüm yoludur. Dünya artık bu gerçekle yüzleşmek, bu gerçeğe dönmek mecburiyetindedir” şeklinde konuştu.

‘YENİ ANAYASA TEKLİFLERİNE KAPIMIZ AÇIK’

Yeni anayasa görüşmelerini açık olduklarını dile getiren Suat Kılıç, “Yeni anayasa çağrılarına Yeniden Refah Partisi kapı olarak da kafa olarak da açıktır. Teklif olur ise bu teklifi değerlendirmeye de açık olduğumuzu daha önce beyan ettik. AK Parti grubundan, MHP grubundan ya da CHP grubundan veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilen herhangi bir siyasi parti grubu tarafından bir anayasa değişikliği teklifi hazırlanacak olursa bunu değerlendirmeye, ele almaya ve destek verip vermeyeceğimizi parti zeminlerinde tartışmaya hazırız ve açığız” dedi.

Seçim sonrasında anayasa tartışmasının gündemde önemli yer tutacağını gördüklerini kaydeden Kılıç, şunları söyledi:

“Yeniden Refah Partisi olarak biz de yeni anayasa tartışmalarına nasıl katkı sağlayabiliriz, değişmesi gereken maddelere nasıl odaklanabiliriz ve hangi önerilerde bulunabiliriz başlığı altında çalışmalarımızı başlatıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir anayasa değişikliği teklifi sunma anlamında değil ama herhangi bir siyasi parti grubundan gelecek olan anayasa değişikliği teklifine yeterince katkı verebilmek adına çalışmalarımızı başlatıyoruz. Türkiye’nin faydasına olan milletimizin hayrına olan soruların çözümüne katkı sağlayacak olan devletin daha rahat yönetilebilmesine imkan sağlayacak ve bununla birlikte denge ve denetim mekanizmalarını daha etkin kılacak anayasa tekliflerine biz hazırız.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir